Pred nama je jaka promjena vremena koja će donijeti obilnije oborine većem dijelu PGŽ, a primjerice na zapadu Gorskog kotara može pasti čak preko 300 mm oborine.
Kiša je na Kvarneru tebala početi konkretnije padati u srijedu navečer, osobito na riječkom području, no da se to ne dogodi zaslužno je jako jugo.
Oblaci putuju u jugozapadnoj struji velikom brzinom i doslovno preskaču Kvarner te dolaze do prirodne barijere, zapadnih planina Gorskog kotara. Tamo usporavaju jer se moraju “penjati”. Dok se uzdižu se hlade i stvara se kondenzacija, odnosno kiša koja pada u Gorskom kotaru. Primjer se vidi ispod.
Kvarner iz smjera jugozapada nema planina pa se zbog velike brzine prolaska oblaka događa da ne padne ništa ili se skupi tek koji milimetar, kao primjerice 4 mm u Malom Lošinju te 3 mm u Rabu, dok je “riječka” kiša još uvijek na čekanju.
Prognostički modeli vide slabljenje juga pa će se i stvoriti uvjeti za obilnije pljuskove, a neki prognostički modeli daju čak i mogućnost jačeg grmljavinskog nevremena.
Sve će to donijeti ciklona koja se formirala u Genovskom zaljevu.